ZESPOŁY
A | A | A

Zagajnik z Zagajnika i Wykrot

Przenikające się tradycje dwóch reginów zamieszkiwanych przez Polaków przed II wojną światową. Reemigranci z terenów byłej Jugosławi oraz przesiedleńcy z Kresów Wschodnich, w Zagajniku i Wykrotach rozpoczynali nowe życie. Mieli swoją gwarę, muzykę, tradycje kulinarne i obyczaje. Z upływem lat różnice kulturowe się zatarły i udało się stworzyć społeczność, która współpracuje szanując tracycje swoich sąsiadów.

Taki jest zespół Zagajnik, w którym przenikają się tradycje "Kresowe" i "Bośniackie". Wspólne śpiewanie rozpoczęli w 2000 roku, choć tradycje ludowego śpiewania sięgają tam znacznie głębiej. Tu działała słynna „ Kapela braci Burniaków”, którą odwiedził z mikrofonem radiowym Józef Majchrzak w 1957 roku.

Dziś zespół Zagajnik to 11 osobowa grupa śpiewaków, której towarzyszy kapela w składzie: skrzypce, akordeon, bęben, gitara akustyczna i basowa. Kierowniczką zespołu jest Lucyna Pyszka, której w zespole towarzyszy wnuk Mariusz grający na skrzypcach. Do zespołu dołaczyła rodzina państwa Łuczaków. Piotr jest akordeonistą , jego syn gra na bębnie, a żona Ewelina śpiewa. Zagajnik to w dużej mierze zespół rodzinny. Są tu małżeństwa oraz dziadkowie z wnukami. Sa bardzo dumni z dzieci i młodzieży, które odmłodziły zespół. Ich troską jest zrujnowana świetlica wiejska, która nie może doczekać się remontu.

Pierwsze nagranie zespołu Zagajnik miało miejsce 29.11.2006 roku. Wtedy akordeonista zespołu, Piotr Kata wyśpiewał przebojową piosenkę "Aj caj". Kolejne spotkanie to rok 2015, zwyciestwo w edycji wiosennej i nagranie płyty w studiu Radia Wrocław.

DŹWIĘKI
Utwór 1
Utwór 2
Utwór 3
Zagajnik rozmowa z członkami zespołu - Małgorzata Majeran-Kokott
ZDJĘCIA
pokaż wszystkie +
ukryj część -

WASZE KOMENTARZE (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony. Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
RADIO WROCŁAW NA FACEBOOKU
RADIO WROCŁAW Wrocław, Legnica 102,3 FM| Wałbrzych 95,5 FM| Zgorzelec, Bolesławiec 103,6 FM| Kudowa - Zdrój 98,0 FM
Kotlina Jeleniogórska 96,7 FM| Kotlina Kłodzka 96,0 FM| Bogatynia 89,0 FM