ZESPOŁY
A | A | A

Skrzynczanki

Prawie pół wieku działalności i wciąż w świetnej formie. Zespół przypomina się słuchaczom, przygotowując się do jubileuszu 45 lecia, w 2023 roku.

Działalność artystyczna we wsi Skrzynka, w gminie Lądek Zdrój rozpoczyna się tuż po wojnie. Prężnie rozwija się utworzony w 1947 r. przez Stefanię Klucowicz „Mały Teatrzyk”, a następnie działalność artystyczną kontynuuje Koło Gospodyń Wiejskich. Tak oto 45 lat temu ówczesna Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich Czesława Paszylka zainicjowała powstanie zespołu ludowego o nazwie „Skrzynczanie". Pierwszy historyczny dla zespołu moment to 27 maja 1978 r., data pierwszego występu i pierwszego zwycięstwa. Wszystko przy okazji turnieju wsi ziemi kłodzkiej. Początkowo miała to być jednorazowa akcja, niemniej po występach w Lądku-Zdroju, półfinałach w Złotym Stoku i finale w Kłodzku uczestniczki postanowiły śpiewać dalej.

W 1998 roku kierownikiem muzycznym zostaje Mirosław Grenda, mający między innymi 20 letnie doświadczenie w kierowaniu Zespołem Pieśni i Tańca "Nowa Ruda". Kierownikiem zespołu jest ówczesna Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich P. Czesława Paszylka. Przyjacielem i menagerem Skrzynczanek był wieloletni sołtys wsi Jan Miszczyński, który nieustannie wspierał i dopingował zespół, będący dumą jego wsi. Wiele z Pań osobiście namawiał do wstąpienia do zespołu, sugerując, jak ważne jest podtrzymywanie ludowej tradycji w regionie. Zachęcał lokalnych samorządowców do wspierania zespołu. Wskazywał na potrzebę dofinansowania wyjazdów, zakup nowych strojów i organizacje jubileuszu 45-lecia działalności Skrzynczanek w 2023 roku.

Dziś Skrzynczanki to 18 osobowa grupa. Śpiewającym paniom przygrywa na akordeonie Jakub Macudkiewicz oraz na klarnecie Zbigniew Sałata. To zespół rodzinny i wielopokoleniowy- matka śpiewa z córką, jak np. Panie Beata i Aleksandra Tusińskie, Janina i Sabina Ogórek, a także bratowa wspiera szwagierkę, jak Panie Urszula i Barbara Michorczyk. Przygotowanie wokalne zespołu prowadzi Dominika Radwan. Kierownikiem zespołu jest Sołtys Wsi Skrzynka-Sabina Kliber Z okazji 30-lecia zespół nagrał swoja pierwszą płytę. Skrzynczanki nagrały też teledysk do piosenki „Kochajcie dziewczyny”,który opublikowały w serwisie YouTube.

Na antenę Listy Przebojów Ludowych Radia Wrocław zespół powraca po 18 latach. Poprzednie spotkanie odbyło się 17 lutego 2004 r.

DŹWIĘKI
Skrzynczanki rozmowa z członkami zespołu - Małgorzata Majeran-Kokott
Utwór 1
Utwór 2
Utwór 3
ZDJĘCIA

WASZE KOMENTARZE (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony. Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
RADIO WROCŁAW NA FACEBOOKU
RADIO WROCŁAW Wrocław, Legnica 102,3 FM| Wałbrzych 95,5 FM| Zgorzelec, Bolesławiec 103,6 FM| Kudowa - Zdrój 98,0 FM
Kotlina Jeleniogórska 96,7 FM| Kotlina Kłodzka 96,0 FM| Bogatynia 89,0 FM