ZESPOŁY
A | A | A

Niespodzianka z Tomaszowa Bolesławieckiego

Historia zespołu rozpoczyna się od sukcesu kulinarnego.W maju 1998 roku panie z KGW wyjeżdżają na konkurs wypieku chleba i ciast, gdzie zajmują pierwsze miejsce.

Prezentacjom konkursowym towarzyszą występy zespołów ludowych. Dlatego po powrocie z imprezy, przewodnicząca koła, Weronika Wilczyńska,proponuje założenie zespołu. I tak się zaczęło. Pierwsza próba odbyła się 13 maja 1998 roku. Już 30 maja w Tomaszowie Bolesławieckim zorganizowano przegląd zespołów. Występ lokalnej grupy określono jako "Niespodzianka". I taka została nazwa zespołu. 13 osobowa grupa, której na akordeonie przygrywa Franciszek Dolecki, rozpoczyna swoją działalność.Przez ponad 20 lat Niespodzianka prezentuje się na licznych przeglądach zespołów ludowych, dożynkach oraz prezentacjach kulinarnych. Kierowniczka zespołu Weronika Wilczyńska przyjechała na Dolny Śląsk z terenenów byłej Jugosławi. Cechą charakterystyczną zespołu są piosenki oraz potrawy przywiezione z półwyspu Bałkańskiego. Część członków zespołu pochodzi z kresów, dlatego śpiewają piosenki przywiezione przez ich rodziców, także piosenki patriotyczne, religijne oraz biesiadne.

Dziś to 10 osobowa grupa śpiewaków, którym przygrywa 2 osobowa kapela. Na akordeonie gra 18-latek Filip Gibas, którego pani Weronika zobaczyła grającego na ulicy. Zaprosiła na próbę zespołu i został.

Z okazji jubileuszu 20 lecia nagrali płytę oraz wydali okolicznościowy folder. Po ponad 10 latach zespół Niespodzianka powraca na antenę Radia Wrocław.

DŹWIĘKI
Utwór 1
Utwór 2
Utwór 3
ZDJĘCIA

WASZE KOMENTARZE (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony. Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
RADIO WROCŁAW NA FACEBOOKU
RADIO WROCŁAW Wrocław, Legnica 102,3 FM| Wałbrzych 95,5 FM| Zgorzelec, Bolesławiec 103,6 FM| Kudowa - Zdrój 98,0 FM
Kotlina Jeleniogórska 96,7 FM| Kotlina Kłodzka 96,0 FM| Bogatynia 89,0 FM