ZESPOŁY
A | A | A

Czernianki z Czernej

Zespół „Czernianki” powstał w 1984 roku. Został założony przez panią Józefę Olszową, która przez 30 lat była kierowniczką zespołu oraz przewodniczącą KGW.

Urodziła w się w Kunowej ( Bośnia) w 1941 i w roku 1945 przyjechała do Czernej.Była w zespole razem z mężem. W powstawanie zespołu zaangażowała się także Pani Bogumiła Twerd, małżonka ówczesnego dyrektora Szkoły Podstawowej w Czernej, Stanisława Twerda. Początkowo próby zespołu odbywały się w szkole. Po wybudowaniu w 1989 r. świetlicy wiejskiej, zespół przeniósł swoje spotkania do nowej siedziby gdzie spotkania odbywają się do dnia dzisiejszego.

Zespół kultywuje zwyczaje i tradycje przekazane przez swoich przodków.Wyjechali oni z Galicji( z Ziemi Rzeszowskiej, Tarnobrzega, z Gminy Gorzyce). Osiedli się na terenie Bośni, w Kunowej , gmina Syrbacz, powiat Priniawor. Wspominają ciężka pracę, karczowanie lasów i biedę. Czernianki w swoim repertuarze posiadają pieśni bałkańskie i polskie. Podczas prezentacji występują w dawnych codziennych i odświętnych strojach. Kierownikiem zespołu jest sołtys Czernej pan Józef Potyszka.W zespole śpiewa 8 osób . Na akordeonie przygrywa pani Urszula Lipska, która dojeżdża aż 100 kilometrów na próby zespołu. Staraniem sołtysa do zespołu dołączyła 6 osobowa grupa dziecięca. Dziewczynki ze szkoły podstawowej mają za sobą już pierwszy występ podczas tegorocznych dożynek gminy Nowogrodziec.

W tym roku zespół obchodzi Jubileusz 35-lecia istnienia.

DŹWIĘKI
Utwór 1
Utwór 2
Utwór 3
ZDJĘCIA

WASZE KOMENTARZE (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony. Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
RADIO WROCŁAW NA FACEBOOKU
RADIO WROCŁAW Wrocław, Legnica 102,3 FM| Wałbrzych 95,5 FM| Zgorzelec, Bolesławiec 103,6 FM| Kudowa - Zdrój 98,0 FM
Kotlina Jeleniogórska 96,7 FM| Kotlina Kłodzka 96,0 FM| Bogatynia 89,0 FM