ZESPOŁY
A | A | A

Kapela Ludowa "Kostomłocianie"

W 1975 roku w Kostomłotach powstaje kapela ludowa, którą inicjują instruktorzy tamtejszego Ośrodka Kultury.

Z grupą muzyków i śpiewaków prace rozpoczyna młody instruktor muzyczny Jerzy Bober, zatrudniony w nowo otwartym obiekcie,który postanowił zorganizować zespół składający się z mieszkańców gminy. W ten sposób z inicjatywy instruktora oraz kierownictwa powstała Kapela Ludowa „Kostomłocianie”. Próby odbywały się dwa razy w tygodniu. Program stanowiły piosenki z różnych regionów Polski, przeważnie z regionów, z których pochodzili członkowie kapeli. 8 marca 1975r. z okazji Dnia Kobiet odbył się pierwszy mini koncert kapeli „Kostomłocianie”. Ocena publiczności była różna, przeżycie dla kapeli i instruktora wielkie. Członkowie kapeli to przeważnie ludzie nie przygotowani pod względem muzycznym. Ludzie o różnych zawodach.

Członkowie kapeli w 1975 roku :

Tadeusz Błądek – skrzypek, urodzony w 1923 roku we wsi Łukowiec powiat Rohatyn województwo Stanisławów.Próbował grać na zrobionych przez siebie skrzypcach grał głównie ze słuchu. Przyjeżdżając na ziemie odzyskane do Kostomłotów nie zaniedbuje swoich zamiłowań muzycznych, przeciwnie, rozwija je. Z wielką radością zaakceptował plan założenia kapeli ludowej przez instruktora, aktywnie pomagał mu w tym. Sam grał na skrzypcach, zachęcał swoich sąsiadów do śpiewu. Był głównym inicjatorem pierwszych prób i koncertów.. Został wybrany kierownikiem kapeli. Funkcję tę pełnił od początku istnienia kapeli. Właśnie z inicjatywy kierownika kapeli małżeństwo Jańców zaczyna swoją działalność muzyczną.

Regina Janiec – śpiewaczka urodzona w roku 1933 na wschodzie we wsi Tłusteńkie. Śpiewa jako solistka w kapeli. Członkowie kapeli w 1975 roku :

Czesław Janiec –urodzony w roku 1936 w Łukowcu Żuławskim pochodzi z rodziny rolniczej. Prawie wszyscy członkowie jego rodziny są uzdolnieni muzycznie i grają na instrumentach, stąd też wzięły się jego zamiłowania muzyczne. Początkowo śpiewał w kapeli, następnie spróbował gry na kontrabasie a potem na bębnie.

Marian Sajdak – grał na bębnie. Urodzony w roku 1932 w Błazowie województwo Rzeszowskie. Do kapeli wstąpił w 1975 roku z inicjatywy kierownika zespołu. Początkowo zaangażowany jest jako solista, posiada mocny donośny głos, zna wiele piosenek z regionu rzeszowskiego, które wniósł do repertuaru kapeli.

Jan Szyłak – najmłodszy spośród członków kapeli. Grał na akordeonie, również śpiewał. Urodzony w roku 1958 w Środzie Śląskiej. Grę na akordeonie rozpoczął w VI klasie szkoły podstawowej. Zainteresowanie do muzyki oraz gry na instrumentach rozbudził w chłopcu ojciec, który grywał w domu na akordeonie.

Michalina Walczak – druga solistka kapeli, urodzona w 1930 roku we wsi Baraki Stare powiat Kraśnik.

Władysław Starzyk – klarnecista, urodzony w 1919 roku we wsi Łukowiec Wiśniewski, przystąpił do kapeli z chwilą jej powstania. Już jako 13 letni chłopiec zaczynał grać na wystruganej przez siebie fujarce. Rodzice obserwując jego zamiłowania kupują mu klarnet. Jego rodzina miała tradycje muzyczne: dziadek i ojciec grali na instrumentach dętych. Przyjeżdżając do Polski w dalszym ciągu rozwija swoje umiejętności grając na zabawach i weselach.

Tak przedstawiał się pierwszy skład Kapeli Ludowej „Kostomłocianie”

Przez ten czas skład kapeli zmieniał się kilkakrotnie. Od 1976 roku instruktorem muzycznym był Włodzimierz Hinc. Zespół od samego początku zdobył sobie duże uznanie u odbiorców. Wielokrotnie nagradzany był na Ogólnopolskich i Wojewódzkich Przeglądach gdzie otrzymywał nagrody i wyróżnienia min. w Kazimierzu nad Wisłą, Płocku. W tym okresie kapela przygotowywała ciekawe programy ukazujące fragmenty życia wsi:
- wykopki, darcie pierza, kiszenie kapusty itp.

Były one prezentowane na Turniejach Gmin” Kolorowe Wsie”. Kultywowano wówczas piękne tradycje ludowe poprzez prezentacje obrzędów, wystaw i pieśni ludowych. W tym czasie do kapeli dołączyli artyści z Piotrowic.

Radio Wrocław odwiedziło Kapelę w 2010.Wtedy skład kapeli przedstawiał się następująco; Instruktor Tadeusz Kobos, Adela i Czesław Jańcowie, Irena Gołdyn, Jan Janiec, Edward Janiec, Ryszard Janiec,Edmund Winiarski, Adam Lewera, Łukasz Łata. Dziś do zespołu dołączył Krzysztof Seredyński, który gra na bębnie oraz solistka Maria Kazimierczyk. Niestety odeszła rodzina Jańców. W tym roku zmarł Czesław Janiec, którego pożegnaliśmy w lutym tego roku.

DŹWIĘKI
Utwór 1
Utwór 2
Utwór 3
ZDJĘCIA

WASZE KOMENTARZE (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony. Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
RADIO WROCŁAW NA FACEBOOKU
RADIO WROCŁAW Wrocław, Legnica 102,3 FM| Wałbrzych 95,5 FM| Zgorzelec, Bolesławiec 103,6 FM| Kudowa - Zdrój 98,0 FM
Kotlina Jeleniogórska 96,7 FM| Kotlina Kłodzka 96,0 FM| Bogatynia 89,0 FM