ZESPOŁY
A | A | A

Polanki z Nowej wsi Grodziskiej

Zespół powstał w 1984 roku z inicjatywy Zenona Bernackiego, który zachęca mieszkańców Gminy Pielgrzymka do kultywowania tradycji przywiezionych z rodzinnych stron.

Nazwa zespołu pochodzi stąd, iż większość mieszkańców wsi pochodzi z Polany (Bieszczady).Kierowniczką zespołu była do 2012 roku Bronisława Pitera. Jak wspomina Bogusława Suchostawska na poczcie pracowała Weronika Plucińska.A wtedy wszyscy przychodzili na pocztę. I Weronika zachęcała " może przyjdziesz do zespołu ?". I tak zebrało się 16 pań, którym przygrywał Ryszard Rorat ze Złotoryji. Po kilku latach muzykiem zespołu zostaje licealista Jarosław Pisarski.Teraz Polankom przygrywa Józef Łuc, a kierowniczką jest Elżbieta Karolczyk. maja stroje wzorowane na tych noszonych w Polanie - plisowane spódnice i czarne fartuszki z białymi tasiemkami.W tym roku Polanki będą świętować jubileusz 35 lecia działalności.

Historia Polany

Pod koniec XIX w. Polana należała do największych miejscowości bieszczadzkich. Działały tu m.in. dwie szkoły ludowe, młyn i potasznia. W przysiółku Ostre prowadzono poszukiwania ropy naftowej.. W późniejszych latach w Polanie powstał jeden z pierwszych naftociągów w Galicji. Planowano doprowadzenie go do stacji w Ustrzykach Dolnych, ale ostatecznie sięgnął tylko do Czarnej. Ślady porzuconych szybów można odnaleźć na stokach Ostrego do dziś. W 1921 r. wieś liczyła 213 domów i 1342 mieszkańców (511 grek., 731 rzym., 99 mojż.). Do czasu wysiedleń Polana była jedyną w głębi Bieszczadów wsią o przewadze ludności polskiej. Wczesna obecność kościoła każe przypuszczać, że już pierwsi osadnicy byli w większości pochodzenia polskiego, co we wsiach prawa wołoskiego było sytuacją wyjątkową.

W okresie międzywojennym działała w Polanie kapela smyczkowa i teatr amatorski, który cieszył się dużym wzięciem w okolicy występował m.in. w Sanoku, Lesku, Ustrzykach Dolnych oraz w Sokolem, dla gości odwiedzających tamtejszy pałacyk. We wsi było siedem sklepów. W latach 1945-51 Polana należała do ZSRS. W wyludnionej wsi osiedlili się głównie przesiedleńcy z Sokalszczyzny. 29 lipca 1945 r została odprawiona ostatnia msza św. przez księdza Glazera w kościele w Polanie, po czym nastąpiło przesiedlenie prawie całej ludności polskiej na zachód, w trzech transportach - głównie do powiatu chojnowskiego na Dolnym Śląsku. Podróż do Legnicy trwała 3 dni, część wagonów skierowano do Złotoryi. Część mieszkańców Polany osiedliła się w Nowej Wsi Grodziskiej, ponieważ teren jego ukształtowanie było podobne do miejsca, z którego ich przesiedlono. Część ludzi osiedliła się również w Białej, gdyż była ona położona blisko miasta. W roku 1952 część rodzin powróciła w Bieszczady( ok. 16 rodzin), większość jednak pozostała na Dolnym Śląsku, utrzymując do dzisiaj kontakt z miejscem skąd pochodzą.

DŹWIĘKI
Utwór 1
Utwór 2
Utwór 3
ZDJĘCIA

WASZE KOMENTARZE (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony. Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
RADIO WROCŁAW NA FACEBOOKU
RADIO WROCŁAW Wrocław, Legnica 102,3 FM| Wałbrzych 95,5 FM| Zgorzelec, Bolesławiec 103,6 FM| Kudowa - Zdrój 98,0 FM
Kotlina Jeleniogórska 96,7 FM| Kotlina Kłodzka 96,0 FM| Bogatynia 89,0 FM